Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: riba
Категория: Хоби
Прочетен: 1223393
Постинги: 146
Коментари: 176
Гласове: 4112
Архив
Календар
«  Декември, 2009  >>
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Един блог за рибите в помощ на рибарите, всичко свързано с рибата и риболова, начини на ловене и места за успешен риболов, а също така и чалъмите при риболова и някоя друга рецепта.
Автор: riba Категория: Хоби
Прочетен: 1223393 Постинги: 146 Коментари: 176
Постинги в блога от 21.12.2009 г.

 

                                              Морски кефал
 


Описание:
Семейството на кефаловите риби, които се отличават с голяма глава, едри, хармонично подредени люспи, е представено в Черно море от един род с четири вида. Рибите -- морски кефал, Тънкоуст кефал, илария и платерина, са топлолюбиви, с изразен спад на активността през зимата. Понасят големи колебания в солеността на водата, поради което през лятото масово навлизат в устията на вливащите се в морето реки за охранване. Размножават се обаче в открито море. Най-голямата риба от тях е морският кефал.Морският кефал е най-едрият и внушителен представител на семейство кефалови. Дължината му достига един метър, а теглото 12кг. Тялото му е странично сплескано, а към главата сплескването е отгоре и отдолу. Това придава леко змийски изглед на главата на рибата. Люспите са сребристи и едри, като покриват главата и хрилните капаци. Очите са големи. Стадна риба, която мигрира на големи пространства.Размножава се през юни - септември в открито море. За отхранване се отправя в крайбрежната зона и прилежащите и водоеми, а за зимуване - на юг и в дълбочина.
 image
Нарства най-бързо от кефаловите риби. Съзрява полово на 2 - 3 години. Храни се с детрит, растителни обраствания, бентос и др. Ценен стопански вид. Минимално допустимия размер за улов според закона у нас е 25 см. Със спортна въдица се лови главно около и във устията на вливащите се в морето реки и канали. По нашето крайбрежие сезонът на кефала е от юли до октомври. Основният начин на риболов е на дъно. Такъмите обаче трябва да са здрави, най-добре - откровено шаранджийски. Поради дънната тиня в устията на каналите и реките линията е с долно неподвижно олово и две-три куки на интервали над него. Това се прави, за да не се зарови стръвта в тинята още при замятането. Основното влакно не бива да е слабо - все пак рибата е изключителен плувец, а и най-често е между 1,5 - 3 кг. Така че основното влакно трябва да издържа поне 1,5 - 2 килограма. Поводите обаче могат да са по-тънки с около една трета от него. Куките са от № 8 до № 3. При монтажа им често на повода им се слага и парченце корк, пак с цел да не легнат в тинята.
 image
Предпочитаната стръв за кефала е едрият морски червей, но може да се заметне и на рибка или дори на земен червей. Понякога едър кефал бие и на млечна царевица, но това става предимно в устията на реки с много шаран, покрай който и кефалът се научава на тази стръв. След замятането линията се изпъва, но шпионка не се поставя, поне приморските колеги я смятат за излишна. Ударът е рязък и силен. Върхът на пръта се навежда и задържа, а засичането се прави неведнага, а с пауза от секунда-две. Рибата е силна и борбена, така че авансът трябва да се регулира овреме. Линията се държи твърдо опъната и с ,а се гасят резките пориви на кефала. Възможен е и риболов на плувка, най-често подвижна. Тогава се слага само една кука. Много рядко се случва и кефал да се вади на блесна клатушка от големите номера. Това става предимно в морето, когато с блесна се замята за лефер, паламуд или лаврак. Морският кефал има бяло тлъсто месо с малко кости и направо си плаче за скара на дървени въглища.

Категория: Хоби
Прочетен: 4762 Коментари: 2 Гласове: 4
Последна промяна: 09.03.2010 19:05
Търсене

Спечели и ти от своя блог!